041 - 33​​​​​​​303003​​​​​​​

بازرگانی املاک جاوید (ولیعصر)

آیا می دانید که تنظیم مبایعه نامه و اجاره نامه به صورت دستی، غیرقانونی است!

در حالت قانونی چاپخانه داران حق تکثیر مبایعه نامه یا اجاره نامه را ندارند و مشاوران املاک نیز باید مبایعه نامه یا اجاره نامه را در سامانه جامع ثبت معاملات املاک ثبت کنند چرا که تنظیم مبایعه نامه و اجاره نامه به صورت دستی، غیرقانونی است.

امروزه بخش عمده‌ای از پرونده‌های مطرح شده در دادگستری آذربایجان شرقی و به خصوص تبریز مربوط به معاملات اشخاص می‌باشد و ساماندهی بنگاه های معاملاتی املاک از برنامه های اولویت دار دولت می‌باشد که از سنوات قبل بطور جدی این موضوع را پیگیری می‌نماید.

در این ارتباط سامانه ای تحت عنوان سامانه ثبت املاک و مستغلات راه اندازی شده است که تنظیم و ثبت هر نوع قراردادهای مربوط به املاک در سامانه و اخذ کد رهگیری الزامی است و به تبع آن نیز قراردادهای چاپی و دستی حذف گردیده است.

برخی از چاپخانه های شهر تبریز به صورت خودسرانه و بدون اطلاع اتحادیه مشاورین املاک تبریز اقدام به چاپ قراردادهایی شبیه قراردادهای قبلی و سریال‌های جعلی اتحادیه کرده و در اختیار متصدیان بنگاه‌های معاملاتی قرار می دهند؛ این امر باعث عدم رغبت مشاورین املاک برای تنظیم قرارداد در سامانه جامع ثبت املاک و مستغلات و تشکیل پرونده قضایی برای مرتکبین و مجرمین شده است.

با این وجود ضرورت دارد در بازرسی‌های مستمر، جدی، موثر و کارساز با همکاری اتحادیه املاک و چاپخانه داران تبریز و پلیس نظارت بر اماکن عمومی نسبت به شناسایی صنوف اقدام و تمهیدات لازم برای جلوگیری از چاپ و توزیع فرم های معاملاتی املاک اتخاذ شود و اتحادیه مشاوران املاک نیز اطلاع رسانی لازم پیرامون موضوع تنظیم معاملات مربوط به املاک در سامانه مزبور به طرفین قرارداد را به عمل آورد.

منبع